Základné zásady starostlivosti o svoje telo

Mnoho ľudí túži o seba lepšie starať. Vždy máme plány, že začneme od budúceho týždňa alebo na začiatku mesiaca. Pôjdeme na potrebné vyšetrenia, začneme sa viac hýbať a stravovať sa zdravšie. Uvedomujeme si, že chyby v našej strave, ktoré robíme každý deň, skutočne ovplyvňujú, ako sa cítime a ako vyzeráme. Ale často sa stáva, že roky plynú a negatívne výsledky vyšetrení sa stávajú našou motiváciou k zmene – vtedy cítime, že nemáme inú voľbu. Vtedy si zvyčajne ľutujeme, že sme sa nepustili do zmien aspoň niektorých vecí skôr – neobmedzili sme alkohol, nezačali sme častejšie chodiť na prechádzky. Je veľmi pravdivé, že práve tieto zmeny majú najväčší význam v konečnom dôsledku – o to viac, že je nám najľahšie ich zaviesť.

Rozhodujúca väčšina ľudí sa bráni zmenám svojho životného štýlu, pretože sa v súčasnosti cítime pohodlne – obávame sa, že sa táto situácia zmení a nebude to pre nás príjemné. Ale zabúdame, že nemusíme zo dňa na deň úplne vzdávať alkohol a sladkosti – ani chodiť do posilňovne a prihlásiť sa na maratón. Keď sa pokúšame robiť príliš veľa príliš rýchlo, väčšinou to končí práve vzdávaním sa a okamžitým zanechaním. Oveľa lepšou stratégiou je metóda malých krokov – najdôležitejšie je začať vôbec niečo robiť.

Od čoho môžeme začať?

Najjednoduchšie bude začať meniť svoj spôsob stravovania. Často si nahovárame, že nebudeme mať čas na zdravé varenie alebo si nemôžeme dovoliť nízkokalorické potraviny – ale to sú skôr len výhovorky. Zdravé jedlo znamená predovšetkým nepredspracované potraviny – ovocie, zeleninu. Nemusíme sem vôbec míňať peniaze na bezlepkové alebo bezcukrové výrobky – to nie je podstatné.

Snaž sa výber potravín robiť viac vedomo – neskúšaj hladovať, nepokupuj si stále jedlo mimo domu. Týmto spôsobom je najjednoduchšie robiť zlé rozhodnutia – nemáme čas a veľmi sa nám chce jesť, tak často si vyberáme to, čo je najkalorickejšie a spracované a tým pádom aj najchutnejšie. Týmto spôsobom sa rýchlo dostávame do nadhmotnosti – a s ňou prichádza mnoho ďalších zdravotných problémov, ktoré zhoršujú kvalitu nášho každodenného života.

Pri dobrej organizácii času si často uvedomujeme, že sme schopní variť jedlá na niekoľko dní a môžu byť zdravé, chutné a vyvážené. Keď sa stravujeme takýmto spôsobom, často nemáme chuť na občerstvenie a držíme sa pravidelných jedálnych hodín. Zvyčajne prestávame mať rýchlo žalúdočné problémy, zlepšuje sa vzhľad našej pleti a zmizne únava – navyše sa zbavujeme nadbytočných kilogramov.

A čo fyzická aktivita?

Vplyv krízových období na zdravie

Mnoho ľudí sa bojí cvičenia, pretože sme si vytvorili predstavu, že musí byť intenzívne a najlepšie, ak ho vykonávame veľmi často. Nechceme tak zásadne meniť náš životný štýl, preto sa toho úplne vzdávame. A pritom by stačilo na začiatok napríklad začať chodiť na prechádzky – alebo si vybrať inú formu aktivity, ktorá nás vždy tešila. Nemusí to byť nutne posilňovňa alebo beh – rovnako dobre sa hodí tanec, tenis alebo plávanie.

Najdôležitejšie je, aby sme mali radi daný šport – a tiež ho pravidelne a dlhodobo vykonávali. Hodina denne venovaná pokojnej prechádzke je pre nás v perspektíve času oveľa prospešnejšia – než každodenné chodenie do posilňovne po niekoľko mesiacov a následné zanechanie z dôvodu vyčerpania.

Na čo ešte treba pamätať?

Ľudia, ktorí sa chcú o seba dobre starať, musia odložiť návyky, ktoré v skutočnosti nepotrebujeme. Alkohol, cigarety, energetické nápoje – nemajú žiadnu výživovú hodnotu a veľmi rýchlo začínajú mať negatívny vplyv na celé telo človeka. Čím dlhšie sa zdržiavame v takýchto závislostiach – tým ťažšie je ich opustiť a postrehneme viac a viac nepríjemných vedľajších účinkov.

Nepamätajme si aj to, že tajomstvom dlhého života je prevencia – čím skôr zistíme nejaký zdravotný problém, tým väčšiu máme šancu ho odstrániť. Preto sa oplatí pravidelne absolvovať testy, navštíviť špecialistov a sledovať svoje telo. My sami najlepšie vieme, čo sa zmenilo a či je niečo v poriadku. Žiaden špecialista nám nemôže pomôcť, ak zatajíme niektoré príznaky alebo sa budeme hanbiť niečo priznať – takto jednáme len na svoju nevýhodu.

Na našej webovej stránke nájdete oveľa viac podobných rád – chceme pomáhať ľuďom, aby sa o seba lepšie starali, pretože sú zodpovední za svoje zdravie. Tu ti poradíme, čo skutočne stojí za to jesť, aby si sa cítil lepšie – a tiež, ktoré formy aktivity sú najvhodnejšie pre začiatočníkov. Rozšíriš si tu svoje vedomosti o výživových zložkách a dozvieš sa, na aké príznaky si treba najskôr dávať pozor. Ostaň s nami, ak ti záleží na zlepšení tvojho pohody a celkového zdravia.